Tři sekundy od medaile. Junior Šumpík skončil na ME čtvrtý

Osmnáctiletý cyklista Pavel Šumpík skončil na mistrovství Evropy v Belgii v časovce juniorů čtvrtý. Za stupni vítězů český jezdec zaostal o tři sekundy. Časovky v elitních kategoriích, jež se jely bez české účasti, vyhráli belgická hvězda Lotte Kopecká a Ital Edoardo Affini.

Trať z Heusden-Zolderu do Hasseltu dlouhou 31 kilometrů zvládl nejrychleji sedmnáctiletý Nizozemec Michiel Mouris, který ji projel průměrnou rychlostí 50,6 km/h. Šumpík byl o 27 sekund pomalejší. Stříbro získal domácí Jasper Schoofs s mankem sedmi sekund na Mourise, český závodník při průjezdu cílem těsně nestačil na výkon Němce Paula Fietzkeho. Oproti loňsku si Šumpík polepšil o čtyři místa.

Mezi juniorkami byla sedmá Nela Kaňkovská, která ztratila 45 sekund na vítěznou Španělku Paulu Ostizovou. Oproti minulému šampionátu se osmnáctileté české cyklistce povedl skok o 17 míst.

V kategorii do 23 let se čeští reprezentanti do elitní desítky neprosadili. Olympionička Julie Kopecký byla osmnáctá, lepší z dvojice mužů Daniel Rubeš obsadil 23. pozici.

Svou bohatou medailovou sbírku rozšířila o první zlato ze silničního mistrovství Evropy osmadvacetiletá Kopecká. Šestinásobná mistryně světa a Evropy na dráze a úřadující světová šampionka ze závodu s hromadným startem vyhrála s výrazným náskokem 44 sekund před nizozemskou veteránkou Ellen van Dijkovou, jež v minulosti získala v časovce tři zlata na MS a čtyři na ME. Třetí byla stejně jako loni Rakušanka Christina Schweinbergerová.

Na rozdíl od Kopecké představuje dnešní triumf největší úspěch seniorské kariéry pro osmadvacetiletého Affiniho, jenž měl z ME zlaté medaile pouze z juniorské kategorie a třiadvacítky. Člen týmu Visma-Lease a Bike porazil o 10 sekund Švýcara Stefana Künga, jenž v neděli zvítězil v závěrečné časovce Vuelty, o dalších 10 sekund zpět skončil na bronzové pozici vítězův krajan Mattia Cattaneo.

Od pátku do neděle bude šampionát pokračovat závody s hromadným startem.